Jak dbać o biżuterię


Biżuteria - jak kobieta - wymaga, by o nią dbać, bez względu na to, z jakich materiałów została stworzona. Nawet srebro, uważane przez niektórych za "niezniszczalne", ciemnieje w naturalnym procesie - wystarczy stały kontakt ze związkami siarki (np. tlenek siarki zawarty w powietrzu) lub ze środkami chemicznymi stosowanymi do codziennej higieny. O ile jednak elementy srebrne można oczyścić z naturalnego nalotu, to jednak inne rodzaje biżuterii nie zawsze dadzą się odratować. Jak zatem dbać o nasze ozdoby, aby jak najdłużej cieszyć się ich świeżością i pięknem?...


Wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów:
  1. Aby srebro i elementy posrebrzane nie straciły blasku, należy przechowywać biżuterię w czystych, szczelnie zamykanych woreczkach - ograniczy to dostęp powietrza i wspomnianych związków.
  2. Ozdoby z sutaszu powinny być przechowywane pojedynczo - trzymając je razem z resztą biżuterii ryzykuje się pozaciąganie delikatnych włókien.
  3. Zaleca się również unikać kontaktu z wodą, wilgocią oraz środkami chemicznymi (np. perfumy, lakier do włosów) - tyczy się to każdego rodzaju biżuterii. Ze względu na wilgotność powietrza odradza się przechowywania biżuterii w łazience.
  4. Biżuterię należy nakładać na czystą i osuszoną skórę, by uniknąć kontaktu ze środkami do codziennej higieny (np. z mydłem, czy niewchłoniętym balsamem).
  5. Długie kolczyki należy nakładać po zrobieniu makijażu oraz zdejmować przed jego zmyciem, ponieważ nawet powierzchnie impregnowane mogą zabrudzić się od podkładu.
  6. Zaleca się także zdejmować biżuterię przed snem, zwłaszcza tą wykonaną z delikatnych materiałów
  7. Wiele rodzajów biżuterii, zwłaszcza tej kolorowej, blaknie od nadmiernego nasłonecznienia - dla pewności najlepiej jest każdy rodzaj ozdób przechowywać w miejscu zacienionym.

Co zrobić, jeżeli biżuteria się zabrudziła?
  1. Jeśli biżuteria straciła blask, należy oczyścić nalot czystą i suchą bawełnianą ściereczką (np. elementy srebrne, posrebrzane lub kryształy Swarovskiego z czasem matowieją od kontaktu ze skórą i palcami - należy je zatem od czasu do czasu przetrzeć).
  2. Poczerniałym elementom ze srebra pomoże kilkugodzinna kąpiel w roztworze wody i sporej ilości soli, w pojemniczku wyłożonym folią aluminiową.
  3. W przypadku biżuterii z sutaszu, jeśli zabrudzenie jest miejscowe, można użyć delikatnej, gładkiej gąbeczki lub patyczka do uszu, nasączonych wodą z odrobiną mydła.
Mam nadzieję, że przydadzą się Wam powyższe rady - jeśli je zapamiętacie, będziecie cieszyć się zawsze piękną i wyjątkową biżuterią!
Pozdrawiam Was,
Dora Maar.


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Kontakt * Contact

info@doramaar.pl
lub przez formularz kontaktowy w menu bocznym
*** or use the contact box in the side menu

Prawa autorskie * Copyright

Treści prezentowane na stronie są własnością ich autorki, Doroty Pasternak. Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych... Czytaj dalej >